W dniach 13-19 sierpnia mieliśmy okazję organizować wyjątkowy projekt, zrealizowany pod hasłem: „W drodze do Niepodległej”. To 7-dniowy obóz dla polskich dzieci z Białorusi, który odbył się w Warszawie. Pobyt był dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki. Program obozu był skonstruowany w taki taki sposób, aby elementy językowe i historyczne połączyć z zajęciami sportowo-rekreacyjnymi, dobrą zabawą, uśmiechem i odpoczynkiem.
Każdy dzień obozu składał się z kilku stałych bloków zajęć takich jak: zajęcia językowe, warsztaty historyczne, zajęcia sportowe, wycieczka związana z programem obozu oraz wieczorne zajęcia integracyjne.
W ramach programu uczestnicy mieli okazję m.in.: zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie, odbyć spacer do zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie, wziąć udział w szeregu warsztatów historycznych poświęconych m.in. drodze Polski do niepodległości. Szereg zajęć było poświęconych bohaterom polskiej historii, którzy mogą stanowić inspirację dla młodych pokoleń, a dla młodych Polaków z Białorusi, bodziec do zgłębiania i dalszego odkrywania swoich polskich korzeni. Ponadto obozowicze odbyli spacer po Starym Mieście, spacer do zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie oraz mieli okazję podziwiać Warszawę podczas przejazdów po Stolicy zabytkowym autobusem. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik dostarczyła wielu wrażeń i zaprezentowała Polskę jako kraj nowoczesny, multimedialny, zaawansowany technologicznie, w którym wartości historyczne i patriotyczne idą w parze z technologicznym i gospodarczym rozwojem, jako kraj atrakcyjny chociażby do kontynuowania nauki na studiach wyższych. Codzienne warsztaty językowe, w myśl maksymy „w zdrowym ciele zdrowy duch”, były „uzupełniane” zajęciami sportowo-rekreacyjnymi na świeżym powietrzu. Ponadto, jakże potrzebnej dzieciom rozrywki, dostarczały wieczorne dyskoteki, gry i zabawy integracyjne oraz wizyta w ogrodzie zoologicznym i aquaparku 🙂
To był wspaniały czas, dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom, kadrze oraz specjalistom prowadzącym warsztaty, animacje, pogadanki i prelekcje. Jesteśmy pewni, że nasi podopieczni wrócili do domów „naładowani” pozytywnymi wrażeniami oraz dużą dawką wiedzy językowej, historycznej i kulturalnej. My ze swojej strony robiliśmy wszystko, aby obóz przebiegł bezpiecznie i w miłej „uśmiechniętej” atmosferze.
Pobyt był dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.