IV Międzynarodowy Festiwal Pamięci „Walczącym o Niepodległość”(I i II część) – relacja

Zobacz także

Warsztaty edukacyjne online-kontynuacja 2022

Miło jest nam poinformować Państwa, iż nasza Fundacja dzięki...

Obóz dla polskich dzieci z Białorusi cz. 2

Każdy dzień obozu naszej Fundacji dla dzieci polskich z...

Obóz językowo-historyczny dla polskich dzieci z Białorusi „W drodze do Niepodległej”

W dniach 13-19 sierpnia mieliśmy okazję organizować wyjątkowy projekt,...

„Ossów 1920-2020” – Koncert z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, 20.09.2020 r.

W niedzielę 20 września 2020 r. odbył się koncert...

Udostępnij

W dniach 17-19.11.2021 r. odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Pamięci „Walczącym o Niepodległość”. Projekt został zorganizowany przez Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, a jego partnerami byli: Teatr Wielki w Łodzi Starostwo Powiatowe w Wołominie  Dom Polski w Barze, Wielofunkcyjny Ośrodek Kultury w Rudominie, Fundacja Polska360, Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej oraz Fundacja Opieki i Jedności  Kresowian. Partnerem medialnym natomiast była Polska360TV.

Za nami wyjątkowe wydarzenie, które wpisuje się w kalendarz ważnych cyklicznych imprez patriotyczno-kulturowych. Czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Pamięci „Walczącym o Niepodległość” trwała trzy dni. Ze względu na wciąż trwającą sytuację epidemiczną impreza odbyła się w wyjątkowej formie – online. Dzięki nowoczesnej technologii mogliśmy wspólnie przeżywać poruszające chwile podczas koncertów, przebywając w różnych krajach.

Dwa pierwsze dni Festiwalu poświęcone były polskim artystom z Kresów Wschodnich I i II Rzeczpospolitej.

W środę 17.11. odbyła się transmisja koncertu z Baru na Ukrainie, w którym udział wzięły polskie chóry i zespoły, działające przy Domu Polskim w tym mieście. Na scenie zobaczyliśmy Zespół taneczny „Aksamitki”, Kwartet wokalny „Rezonans”, Trio instrumentalne „Renesans” oraz Chór kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza. Artyści w niezwykle wzruszający sposób wykonali wiele polskich utworów kościelnych, patriotycznych, związanych z naszą kulturą. Spośród najbardziej znanych wymienić należy „Rotę”, „Bogurodzicę” czy „Pieśń Konfederatów Barskich”. Zespół taneczny „Aksamitki” zatańczył w rytm Poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.

Następnego dnia, w czwartek 18.11. odbyła się transmisja koncertu polskich zespołów i chórów z Litwy. Na scenie zobaczyliśmy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Zgoda”, Zespół Pieśni i Tańca Ludowego ,,Rudomianka“, Chór „Jaskółeczka”, Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” oraz Zespół wokalny “Ballada”. Koncert miał miejsce w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie, niedaleko Wilna. W naszych domach mogliśmy usłyszeć popularne, i mniej znane, polskie pieśni i utwory w niezwykłym wykonaniu.

Oba koncerty wzruszały i ściskały za serce. Pokazały, że Polacy, żyjący od lat poza Macierzą wciąż pamiętają o swoich korzeniach, dbają o tradycje i są dumni ze swojej tożsamości. Dzięki transmisji internetowej wspólnie mogliśmy przeżywać te chwile i podziwiać naszych rodaków zza wschodniej granicy. Łączy nas pamięć, historia i kultura. Płynie w nas ta sama polska krew, nie ważne gdzie aktualnie przebiegają granice państw.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

Dziękujemy wszystkim za okazane wsparcie i zaangażowanie w realizację naszego projektu.

Wszystkie nagrania koncertów dostępne są (w jednym miejscu) dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej festiwalu www.festiwalniepodleglosc.pl (w zakładce koncerty-video)

UKRAINA

LITWA