KOLEJARZE – ZAPOMNIANI BOHATEROWIE RZECZYPOSPOLITEJ

Zobacz także

Kolejne wyjątkowe spotkanie w Ośrodku

Dziś w naszym Ośrodku dla uchodźców z Ukrainy w...

Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera – relacja

„Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera” to projekt zorganizowany...

Obóz dla polskich dzieci z Białorusi cz. 2

Każdy dzień obozu naszej Fundacji dla dzieci polskich z...

Dostawa lekarstw, sprzętu i wyposażenia medycznego

Dziś do Miejskiego Szpitala w Kijowie dotarła koordynowana przez...

Udostępnij

BAZA BIOGRAFICZNA KOLEJARZY

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z elektroniczną „Bazą Kolejarzy – Zapomnianych Polskich Bohaterów”, dostępną od dzisiaj dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej naszej Fundacji.

Baza jest zwieńczeniem I etapu prac członków naszej Fundacji nad upamiętnieniem polskich kolejarzy zasłużonych w XX w. w walce o niepodległość Ojczyzny w setną rocznicę wydarzeń 1918 r. W formie indywidualnych biogramów mogą zapoznać się Państwo z losami przedwojennych i powojennych pracowników PKP z całej Polski, którzy w imię niezawisłości Ojczyzny walczyli z bronią w ręku w Legionach Piłsudskiego, Armii gen. Hallera, wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., kampanii wrześniowej 1939 r. czy w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Byli uczestnikami konspiracji pod okupacją sowiecką i niemiecką, walczyli w Powstaniu Warszawskim, byli więźniami niemieckich, sowieckich i stalinowskich więzień i obozów, ofiarami naszych okupantów.

Wszyscy oni zasłużyli na pamięć. W większości nie są znani szerokiemu gronu Polaków. Mamy nadzieję, że nasz projekt przywróci Ich zbiorowej pamięci.

Zawarte w Bazie biogramy powstały dzięki współpracy naszej Fundacji z rodzinami dawnych kolejarzy, z Archiwum PKP w Sosnowcu, archiwami polskimi i zagranicznymi, a także z archiwami lokalnymi i społecznymi. Wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły nasz projekt, bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do Fundacji Grupy PKP, która finansowo wsparła realizowany przez nas projekt.

Pragniemy stale rozbudowywać naszą „Bazę Kolejarzy – Zapomnianych polskich bohaterów”. Zapraszamy Państwa do współtworzenia naszego projektu i przesyłania danych znanych Państwu kolejarzy zasłużonych w służbie na rzecz niepodległości Ojczyzny. Informacje prosimy przesyłać na adres : projekty@akfundacjakresy.pl.