„Ossów 1920-2020” – Koncert z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, 20.09.2020 r.

Zobacz także

Polska360.org : Portal dla Polonii Świata

W niezwykle trudnym z powodu pandemii COVID-19 roku 2020...

Bitwa Warszawska i Operacja Niemeńska 1920 r.

ZOBACZ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ WYSTAWY Z przyjemnością informujemy, iż w dniach...

Obóz dla dzieci i młodzieży z Ukrainy „Polacy z Ukrainy – rozwój młodego pokolenia”

W dniach 21-28 sierpnia 2022 r. młodzież z Kulturalno-Oświatowego...

Zaproszenie – projekt muzyczny Koncert „Jedności i Pokoju”

Szanowni Państwo, Już w niedzielę 29.10.2023 r. o godz. 17:00 Fundacja Polska360...

Udostępnij

W niedzielę 20 września 2020 r. odbył się koncert online z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Fundację Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP”, natomiast partnerami byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, Powiat Wołomiński, Pałac w Chrzęsnem, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej oraz Fundacja Opieki i Jedności Kresowian. Koncert zorganizowany został w ramach projektu „Ossów 1920-2020”.

Bitwa Warszawska 1920 r. jest wydarzeniem powszechnie znanym, jednak jej skala, przebieg i skutki nigdy nie przestaną nas zadziwiać i inspirować. Chcąc oddać hołd bohaterom walk, które wpłynęły na obraz nie tylko Polski, ale i całej Europy, postanowiliśmy zorganizować koncert online poświęcony Cudowi nad Wisłą i walkom Polaków z bolszewicką Rosją. Kiedy władzę w Rosji przejęli bolszewicy, ich celem było wprowadzenie ustroju komunistycznego w całej Europie. Pierwszą przeszkodą do pokonania okazała się niepodległa Polska. Latem 1920 r. Armia Czerwona parła w kierunku zachodnim. W początkach sierpnia oddziały bolszewickie znalazły się zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy Polski. Sytuacja wydawała się beznadziejna, jednak duch w narodzie nie zginął. Do armii tłumnie zgłaszali się ochotnicy – kobiety, młodzież szkolna, a nawet starcy, natomiast reszta obywateli wspierała ich w każdy możliwy sposób. Bolszewicy, mimo liczebnej przewagi, nie byli w stanie przełamać oporu obrońców. To właśnie w Ossowie i jego okolicach doszło do krwawych walk, w czasie których męstwem wsławiły się m.in. oddziały Armii Ochotniczej złożone z młodzieży i harcerzy. Symbolem tego bohaterstwa była męczeńska śmierć księdza Ignacego Skorupki, który zginął w czasie ataku bolszewików. Polacy nie wahali się oddać życie za swoją Ojczyznę i dzielnie znosili kolejne ataki wroga. Dzięki niezłomnej postawie obrońców do Ossowa dotarła odsiecz, a niedługo potem Wojsko Polskie przeszło do ofensywy i zmusiło nieprzyjaciela do ucieczki. Polacy, nie po raz pierwszy, wsławili się niesłychanym bohaterstwem i odwagą. Dzięki krwi przelanej pod Warszawą, pochód Armii Czerwonej został zatrzymany, a Polska pozostała wolna i niepodległa.

O tych wydarzeniach przypomniała nam nieoceniona Anna Przybysz, która wraz z muzykami orkiestry Ordonka Palace wykonała szereg pieśni wojskowych i patriotycznych. Artystka między utwory wplotła niesamowite opowieści przedstawiające wydarzenia roku 1920 z perspektywy kobiety należącej do Ochotniczej Legii Kobiet. W czasie koncertu mogliśmy usłyszeć pieśni towarzyszące naszym przodkom, walczącym o wolną Polskę. „Wojenko, wojenko” czy „Przybyli ułani” to tylko niektóre utwory, które umiliły nam to niedzielne spotkanie. Żywimy nadzieję, że ten koncert na długo pozostanie w pamięci zgromadzonej przed monitorami publiczności. Projekt „Ossów 1920-2020”, został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020 r.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację koncertu. Zachęcamy Państwa do upowszechniania wiedzy o tej jakże ważnej bitwie.

Nagranie koncertu dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych na platformie YouTube:

oraz na Facebooku Fundacji:

https://www.facebook.com/FundacjaKresy/videos/642209866435860