Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Zobacz także

Relacja z wydarzenia w Warszawie / 17 września – 84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Dnia 17 września 2023 roku, przy skwerze Matki Sybiraczki,...

Odwiedziny w American School of Warsaw w Bielawie

Dziś mamy z dziećmi z naszego Ośrodka Polska360 dla...

Obóz dla polskich dzieci z Białorusi cz. 3 – zakończenie

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste zakończenie obozu. Uczestnicy...

78 rocznica bitwy o Monte Cassino

W dniu dzisiejszym odbyły się w Warszawie obchody 78...

Udostępnij

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI – 10-12.11.2019 R.

Projekt Obchody Jedności Kresowian – pamięć i edukacja 2019

W dniach 10-12.11.2019 r. w ramach projektu „Obchody Jedności Kresowian – pamięć i edukacja 2019” nasza Fundacja we współpracy ze Stowarzyszeniem „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur” i Stowarzyszeniem Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej zorganizowała dla kombatantów AK z Polski i Białorusi, Sybiraków z Białorusi oraz polskiej młodzieży z Litwy udział w centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. To niezmiernie ważne dla naszego Kraju święto było, jak zwykle, także wyjątkową okazją do połączenia Polaków z Polski i dawnych Kresów Wschodnich II RP na uroczystościach patriotycznych.

Po powitaniu naszych gości po ich przyjeździe w dniu 10 listopada wszyscy uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji, a następnie spotkaniu międzypokoleniowym młodzieży z kombatantami AK i Sybirakami. Wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych wprowadziło wszystkich zebranych w wyjątkowy nastrój nadchodzącej 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 11 listopada 2019 r. centralne obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy udziałem w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Następnie udaliśmy się do centrum Warszawy na główną uroczystość państwowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Tu o godz. 12.00 wspólnie z wypełniającymi pl. Piłsudskiego Rodakami odśpiewaliśmy hymn państwowy. W tym czasie nasi kombatanci znajdowali się już na trybunie honorowej obchodów, podczas gdy Sybiracy z Białorusi i młodzież polska z Litwy wysłuchali przemówień pośród Warszawiaków zebranych licznie na pl. Piłsudskiego. Na zakończenie uroczystości delegacja naszych gości z Białorusi i Litwy złożyły w imieniu wszystkich naszych uczestników wiązankę kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo naszych kombatantów w spotkaniu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego, podczas gdy pozostali goście powrócili do hotelu w Kuklówce pod Warszawą. W oczekiwaniu na powrót naszych weteranów młodzież oraz Sybiracy wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach historycznych. Mając w pamięci wydarzenia sprzed 101 lat, a także wydarzenia ostatniej wojny uczestnicy warsztatów rozważali temat czynników i osób, dzięki którym polskie społeczeństwo przetrwało okres zaborów i możliwe było odzyskanie niepodległości w 1918 r., a następnie utrzymanie siły narodu w czasie innych tragicznych wydarzeń w historii Polski XX w. Nasi goście z Kresów przybliżyli nam szereg osób, którym w szczególny sposób zawdzięczają swą silną tożsamość narodową oraz znajomość historii i języka polskiego. Ci „cisi” bohaterowie, w tak ważnych jak Święto Niepodległości momentach, godni są przypomnienia i upamiętnienia.

Zwieńczeniem dnia była uroczysta kolacja, w czasie której w trakcie przemówień i wspomnień, a także podziękowań, kuluarowych rozmów widoczna była mocna więź, jaka łączy naszych gości – Kresowiaków zamieszkałych obecnie w Polsce z tymi, którzy dobrowolnie lub przymusowo pozostali po II wojnie światowej na dawnych Kresach Wschodnich II RP. Obchody Jedności Kresowian 2019 r. miały w czasie tych uroczystości swe ukoronowanie. Muzycznym dopełnieniem wieczoru był koncert barda przybyłego specjalnie z Wilna – Jarosława Królikowskiego, a także Weroniki Zdzieborskiej – laureatki I Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość” współorganizowanego od roku 2017 przez naszą organizację.

Obchody zakończyły się 12 listopada wyjazdem naszych gości do miejsc zamieszkania. Dziękujemy Wszystkim za obecność. Do zobaczenia !

Fundacja pragnie podziękować Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Fundacji PZU, a także Stowarzyszeniu „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur” za wsparcie finansowe organizacji ww. obchodów.