Koncerty „Niepodległa” Lecha Makowieckiego

Zobacz także

Wirtualne Muzeum Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – kontynuacja 2023

W roku 2023 przystąpiliśmy do kolejnego etapu wieloletniego projektu...

Bitwa Warszawska i Operacja Niemeńska 1920 r.

ZOBACZ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ WYSTAWY Z przyjemnością informujemy, iż w dniach...

„Koncert Jedności i Pokoju” 24.10.2022 r. godz. 19:00

Szanowni Państwo, Fundacja Polska360 zaprasza serdecznie  24.10.2022 r.  o godz. 19:00...

Szlak Pamięci Operacji Niemeńskiej 1920 r. r Nowogródzkiej AK

Kochani,Od lipca do listopada br, przy wsparciu Ministerstwa Kultury...

Udostępnij

27.09.2019 r. o godz. 19.00 w gościnnych progach Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie oraz 28.09.2019 r. o godz. 18.00 Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie odbyły się koncerty znanego barda Lecha Makowieckiego z towarzyszącym mu zespołem „Zayazd”. Zostały one zorganizowane przez naszą Fundację dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w roku 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Współorganizatorem koncertu w Głownie, który odbył się pod honorowym patronatem Marszałka woj. łódzkiego Pana Grzegorza Schreibera, był Klub Gazety Polskiej Głowno-Stryków we współpracy z Miej-skim Ośrodkiem Kultury w Głownie.

Współorganizatorem koncertu w Miastkowie był natomiast Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka. Wydarzenie mogło mieć miejsce dzięki gościnności i współpracy Sołectwa i Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie przy wsparciu Grupy Ratowniczej „Nadzieja”.

Koncerty Lecha Makowieckiego z cyklu „Niepodległa” zgromadziły licznie społeczność Głowna i okolicz-nych miejscowości, a następnego dnia – Miastkowa i innych miejscowości powiatu ostrołęckiego. Koncert w Głownie zaszczycili swą obecnością – Burmistrz Głowna Pan Grzegorz Janeczek oraz poseł Piotr Polak. W Miastkowie przy licznym udziale duchowieństwa, harcerzy, rekonstruktorów, ratowników byliśmy wdzięczni za obecność na koncercie mjr Franciszka Chrostowskiego, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Ostrołęka, posła Lecha Antoniego Kołakowskiego oraz siostrzeńca Żołnierza Wyklętego Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Roj”.

Były to kolejne z cyklu koncertów „Niepodległa” realizowanych przez artystę we współpracy z naszą Fundacją w setną rocznicę walk o polską niepodległość w ramach programu i przy wsparciu Programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Album Lecha Makowieckiego „Niepodległa, z którego utwory prezentowane były w trakcie kon-certów, to zbiór autorskich ballad i pieśni ukazujących – w chronologicznej kolejności – wybrane wyda-rzenia ze stulecia naszego dochodzenia do Wolności. Niezwykle emocjonalne, wypełnione nostalgią klęsk i euforią zwycięstw utwory, opisujące w wyjątkowy sposób wydarzenia z najnowszej historii Polski, przybliżające postacie niepoślednie w naszych dziejach zostały przyjęte ze wzruszeniem przez zebraną publiczność. „Klasztor”, „Ballada o Rotmistrzu Pileckim”, „Inka”, „Mój dom, mój świat”, „Katyń 1940”, „Honor i Gniew” czy „Wołyń 1943”, by wymienić tylko część prezentowanych utworów, na długo zapadną zebranym w pamięci. Nieobecnych na koncertach zachęcamy do zapoznania się z twórczością artysty i zespołu „Zayazd” na licznych ich autorskich płytach. Strona internetowa artysty : www.lechmakowiecki.pl.

Członkowie Fundacji w sposób szczególny pragną podziękować współorganizatorom koncertów za wsparcie i pomoc okazaną przy ich realizacji : Panu Ireneuszowi Skurzyńskiemu – Przewodniczącemu Klubu Gazety Polskiej Głowno-Stryków, Pani Urszuli Zawadzkiej – Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Głownie, Panu Rafałowi Bąkowskiemu – Sołtysowi Sołectwa Miastkowo, Pani Jadwidze Korytkowskiej – Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie oraz Panu ppor. Grzegorzowi Sulowi, Członkowi Zarządu ŚZŻAK Okręg Ostrołęka.

Dziękujemy za dofinansowanie projektu Programowi „Niepodległa”.