Relacja – Historia Jednej Piosenki oraz Wspomnień Bohatera 2022

Zobacz także

Warsztaty edukacyjne online-kontynuacja 2022

Miło jest nam poinformować Państwa, iż nasza Fundacja dzięki...

„Ossów 1920-2020” – Koncert z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, 20.09.2020 r.

W niedzielę 20 września 2020 r. odbył się koncert...

Razem dla Żytomierza

Nad ranem wypełniony pomocą – darami mieszkańców Wołomina, Ząbek,...

Obóz dla polskich dzieci z Białorusi cz. 3 – zakończenie

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste zakończenie obozu. Uczestnicy...

Udostępnij

„Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera” to projekt zorganizowany przez Fundację Polska360. Przedsięwzięcie składa się z kilku osobnych części. Pierwszą z nich stanowi cykl audycji muzycznych, przybliżających cztery znane polskie pieśni i piosenki patriotyczne. W dniach 25-28.10.2022 r. ukazywały się kolejne 15-minutowe odcinki poświęcone konkretnej pieśni o tematyce patriotycznej lub wojskowej. W każdym z nich poznaliśmy bliżej historię danego utworu, losy jego twórców oraz wysłuchaliśmy wykonania. Każdy odcinek zawiera również rozmowę z zaproszonymi przez nas Artystami.

W ramach cyklu „Historia Jednej Piosenki” Fundacji Polska360 wyemitowane zostały cztery odcinki:

25.10.2022 r. Odcinek I – „Deszcz, jesienny deszcz”, wykonawca: Roxana Dąbrowska

Odc. 1 – Historia Jednej Piosenki “Deszcz, jesienny deszcz” – YouTube

26.10.2022 r. Odcinek II – „Rozszumiały się wierzby…”, wykonawca: Dominik Fijałkowski

Odc. 2 – Historia Jednej Piosenki “Rozszumiały się wierzby…” – YouTube

27.10.2022 r. Odcinek III – „Więc pijmy wino, szwoleżerowie”, wykonawca: Ewa Rączka

Odc. 3 – Historia Jednej Piosenki “Więc pijmy wino, Szwoleżerowie” – YouTube

28.10.2022 r. Odcinek IV – „Warszawo ma”, wykonawca: Weronika Zdzieborska

Odc. 4 – Historia Jednej Piosenki “Warszawo ma” – YouTube

Drugą część naszego projektu stanowi słuchowisko poświęcone jednemu tytułowemu Bohaterowi. Słuchowisko powstało na podstawie autentycznych wspomnień Jerzego Bilińskiego – żołnierza AK urodzonego w Rawie Ruskiej, który za swoją działalność trafił w 1944 roku do kompleksu sowieckich łagrów Borowicze. „Wspomnienia Bohatera” to szansa, by poznać bliżej jego losy, tak podobne do tysięcy innych polskich bohaterów. Premiera słuchowiska odbyła się 29.10.2022 r. Znajdą je Państwo na naszej stronie na Facebooku oraz pod podanym linkiem na platformie YouTube:

Słuchowisko – Jerzy Biliński – YouTube

Swoimi wspomnieniami podzieliła się również inna Bohaterka – płk Stefania Szantyr-Powolna (ps. „Hanka”) – żołnierz Okręgu Wileńskiego AK, wieloletnia więźniarka sowieckich łagrów za walkę o niepodległość Polski, Prezes, a obecnie Honorowa Prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK. Nasza Bohaterka w swojej opowieści mówi o przedwojennym Wilnie, pracy konspiracyjnej w ZWZ-AK, losie polskich żołnierzy po roku 1944 na Kresach Wschodnich oraz życiu w powojennej Polsce. Premiera wywiadu z Panią płk Stefanią Szantyr-Powolną miała miejsce 30.10.2022 r. Webinar jest dostępny na naszej stronie na Facebooku oraz pod podanym linkiem na platformie YouTube:

Wspomnienie Bohatera – płk.Stefania Szantyr Powolna – YouTube

Czwartą część projektu „Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera” stanowi warsztat historyczny, dotyczący działalności i losów żołnierzy Armii Krajowej na Kresach Wschodnich II RP w czasie i po II wojnie światowej. Warsztat odbył się w formule online. Jego premiera miała miejsce 31.10.2022 r. Cały czas jest dostępny na naszej stronie na Facebooku oraz pod podanym linkiem na platformie YouTube:

Warsztaty Historyczne – Działalność i losy Żołnierzy AK na Kresach Wsch. – YouTube

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania projektu „Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera”.

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej, a także Fundacja Opieki i Jedności Kresowian. Partner medialny: Polska360TV.

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.