Relacja – Koncert „Wyklęte i Zakazane”

Zobacz także

Jesteśmy z pomocą na Ukrainie.

Od wczoraj przedstawiciele naszej Fundacji wraz z Panią Marszałek...

Obóz dla polskich dzieci z Białorusi cz. 3 – zakończenie

W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste zakończenie obozu. Uczestnicy...

Dary dla ośrodka Polska360 od PKO BP i PKO Leasing S.A.

Właśnie dotarły do naszego ośrodka Polska360 dla uchodźców z...

ŚWIĘTO ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – KRESOWYCH ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

(25.02-01.03.2021 R.) 9 marca 2021 Za nami, dziesiąte już obchody Narodowego Dnia...

Udostępnij

W niedzielę 4 grudnia 2022 roku w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbył się koncert “Wyklęte i Zakazane”, który był także transmitowany online live. Niezwykłe wydarzenie muzyczne zorganizowane zostało przez Fundację Polska360 przy współpracy z Fundacją Canto Pro Classica oraz Stowarzyszeniem Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur.

Podczas niezwykłego koncertu zabrzmiały piękne, znane i lubiane pieśni żołnierskie i patriotyczne w wykonaniu wybitnych artystów polskich scen operowych. Na scenie na węgrowskiej scenie wystąpili: Sylwia Strugińska (sopran), Agnieszka Gabrysiak (mezzosopran), Andrzej Kostrzewski (baryton), Szymon Jędruch (tenor) oraz Lesław Białecki (bas). Solistom towarzyszył chór z Akademii Muzycznej w Łodzi w składzie: Hubert Stachura, Jan Okraska, Michał Słowikowski i Julia Anuszewska.

W grudniowy, niedzielny wieczór zgromadzeni w Węgrowie i przed ekranami widzowie mogli usłyszeć utwory, które towarzyszyły polskim żołnierzom w czasie wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i w powojennych walkach z reżimem komunistycznym. Były to m.in. “O mój rozmarynie”, “Rozkwitały pąki białych róż”, “Serce w plecaku”, “My, pierwsza brygada”, “Czerwone maki na Monte Cassino”, “Wojenko, wojenko”, “Warszawskie dzieci”, “Warszawianka 1831” czy “Modlitwa Armii Krajowej”. Artyści to niesamowite muzyczne spotkanie zakończyli wykonaniem napisanego w czasie stanu wojennego utworu “Ojczyzno ma”.

Mamy nadzieję, że koncert dostarczył widzom niezapomnianych wzruszeń i refleksji.

Wszyscy, którzy tego dnia nie mogli ani dotrzeć do Węgrowa, ani spotkać się z nami podczas transmisji online w dalszym ciągu mogą obejrzeć koncert. Nagranie dostępne jest pod linkiem:

Koncert „Wyklęte i Zakazane” – 2022 – YouTube

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji koncertu “Wyklęte i zakazane”!

Partnerami projektu byli: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej, Fundacja Opieki i Jedności Kresowian. Partner medialny: Polska360 TV.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.