„Tanecznym krokiem przez Polskę i Kresy” – relacja

Zobacz także

POLACY SOLIDARNI Z UKRAINĄ – POMOC I WSPARCIE! 🇵🇱♥️🇺🇦

Organizujemy zbiórkę rzeczy potrzebnych dla Uchodźców w Ukrainy! 🇺🇦 Oficjalne...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 01.03.2020

Dzień 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest...

„Surkonty 2019 – Pamiętajmy o bohaterach” 75 rocznica bitwy pod Surkontami

W dniach 16-19.08.2019 r. nasza Fundacja wraz ze Stowarzyszeniem...

Udostępnij

W dniach 11-12.12.2021 r. odbyło się wydarzenie taneczno-muzyczne pt. „Tanecznym krokiem przez Polskę i Kresy” zorganizowane przez Fundację Polska360. Partnerami tego projektu byli: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Sokołowski Ośrodek Kultury, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sadownem, Wielofunkcyjny Ośrodek Kultury w Rudominie (Litwa), Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej oraz Fundacja Opieki i Jedności Kresowian. Partner medialny: Polska360TV.

Projekt „Tanecznym krokiem przez Polskę i Kresy” odbył się w formule online. Dzięki temu występy młodych tancerzy można było oglądać z każdego miejsca na świecie. W trakcie wydarzenia swój dorobek zaprezentowali artyści z terenów dawnych Kresów Wschodnich oraz zespoły z Polski. Była to doskonała okazja do poznania polskich tańców tradycyjnych i ludowych. Poprzez to wydarzenie chcieliśmy podkreślić wartość tańca w pielęgnowaniu zwyczajów i kontakcie z dorobkiem kulturalnym naszych przodków.

W sobotę 11.12.2021 r. wyemitowany został występ polskich zespołów z Litwy. W koncercie pt. „Roztańczone Rudomino” wystąpiły następujące zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka”, Zespół Tańca ludowego „Hałas”, Zespół taneczny „Kropelki” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mały Jawor”. Występ odbył się w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w miejscowości Rudomina. Jego transmisja jest dostępna dla wszystkich chętnych pod tym linkiem:

Dzień później, w niedzielę 12.12.2021 r. odbyła się emisja tanecznych występów grup z Polski, pt. „Polska w Kalejdoskopie”. Udział w wydarzeniu wzięły: Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego oraz „Zespół Tańca Ludowego Orkan” z Sadownego. Koncert jest dostępny dla wszystkich chętnych pod poniższym linkiem:

Tradycję można przekazywać na wiele sposobów – między innymi poprzez śpiew, poezję czy literaturę. Jednak świat naszych przodków zawarty jest również w tańcu. Dzisiejsze zespoły tańca tradycyjnego i ludowego, tańcząc tak, jak ich ojcowie i dziadkowie, pielęgnują dawne tradycje i zwyczaje. Tańce tradycyjne, jak i ludowe są wyrazem dorobku kultury, która ma ważny wpływ na życie i rozwój kolejnych pokoleń w aspekcie historycznym, jak i współczesnym.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wsparcia i realizacji projektu „Tanecznym krokiem przez Polskę i Kresy”