“Zaszum nam Polsko” – relacja z koncertu

Zobacz także

Odwiedziny w American School of Warsaw w Bielawie

Dziś mamy z dziećmi z naszego Ośrodka Polska360 dla...

Bitwa Warszawska i Operacja Niemeńska 1920 r.

ZOBACZ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ WYSTAWY Z przyjemnością informujemy, iż w dniach...

Zaproszenie – „Historia Jednej Piosenki oraz Wspomnień Bohatera”- edycja 2023/ cz. 1

Szanowni Państwo! W imieniu Fundacji Polska360, głównego organizatora wydarzenia, zapraszamy...

Kresy Nieutracone 2021

Zespół Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej KRESY RP ma...

Udostępnij

23 lipca 2023 roku w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie odbył się koncert zatytułowany „Zaszum nam Polsko” zorganizowany przez Fundację Polska360. Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, Fundacja Rzeczpospolitej Polonika, Fundacja Opieki i Jedności Kresowian. Partner medialny: Polska360 TV.

Wydarzenie muzyczno-historyczne “Zaszum nam, Polsko” transmitowane było równocześnie online na stronie Facebook i Kanale YouTube Fundacji Polska360. Dzięki temu w koncercie udział mogła wziąć nieograniczona liczba widzów.

Koncert poświęcony był mniej znanym bohaterom, dzięki którym Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość. W czasie widowiska zaprezentowane zostały sylwetki czterech postaci pochodzących z Mazowsza. Byli to:

Antoni Ponikowski – urodzony w Siedlcach naukowiec, rektor Politechniki Warszawskiej, działacz niepodległościowy, polityk i jeden z pierwszych premierów II RP.

Stefan Zdanowski – również urodzony w Siedlcach działacz niepodległościowy i społeczny, nauczyciel, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, podporucznik Wojska Polskiego, który poległ w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Stanisław Kakowski – urodzony we wsi Dzielin w powiecie przasnyskim uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, członek ZWZ-AK i podziemia antykomunistycznego, zginął z bronią w ręku w 1951 roku.

Teresa Jadwiga Grodzińska – pochodząca z Jaszowic w powiecie radomskim niezwykle odważna sanitariuszka, która nie opuściła wycofujących się rannych polskich żołnierzy, przez co wpadła w ręce bolszewików i została brutalnie zamordowana.

W czasie koncertu “Zaszum nam Polsko” na scenie wystąpił niezastąpiony bard Maciej Wróblewski. Artysta występ rozpoczął od średniowiecznej polskiej pieśni “Bogurodzicy”, a następnie zaprezentował repertuar swoich utworów patriotycznych. Nie zabrakło oczywiście tytułowej “Zaszum nam Polsko”.

Żywimy nadzieję, że widowisko przypadło do gustu wszystkim widzom, zarówno tym zebranym w Centrum Dialogu Kultur Węgrowie, jak i tym, którzy śledzili koncert online. Jesteśmy przekonani, że koncert “Zaszum nam Polsko” nie tylko dostarczył Państwu wielu doznań artystycznych, ale był równocześnie cenną lekcją historii.

Projekt został dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego koncertu.

Nagranie koncertu jest dostępne dla wszystkich chętnych na platformie YouTube pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=_mC5ArHW9Ko
oraz facebook https://fb.watch/l_srbaMwIo/