Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera – relacja

Zobacz także

Jesteśmy z pomocą na Ukrainie.

Od wczoraj przedstawiciele naszej Fundacji wraz z Panią Marszałek...

„Historia Jednej Piosenki 2021”

W imieniu Fundacji Polska360 również serdecznie zapraszamy. Szanowni Państwo! Stowarzyszenie Łagierników...

Zapraszamy na IV Międzynarodowy Festiwal Pieśni Pamięci „Walczącym o Niepodległość”

Szanowni Państwo! W imieniu głównego organizatora Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii...

Udostępnij

„Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera” to projekt zorganizowany przez Fundację Polska360. Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowi cykl audycji muzycznych, przybliżających pięć znanych polskich pieśni i piosenek patriotycznych. W dniach 26-30.11.2021 r.  ukazywały się kolejne odcinki poświęcone konkretnej pieśni o tematyce patriotycznej lub wojskowej. W każdym z nich poznaliśmy bliżej historię danego utworu, losy jego twórców oraz wysłuchaliśmy wykonania. Każdy odcinek zawiera również rozmowę z zaproszonymi przez nas Artystami.

W ramach cyklu „Historia Jednej Piosenki” Fundacji Polska360 wyemitowanych zostało pięć odcinków:

 Odcinek I – „Pieśń konfederatów”, wykonawca: Michał Steciak

 Odcinek II – „Wojenko, wojenko…”, wykonawca: Bożena Worono

Odcinek III – „Kołysanka leśna” („Dziś do ciebie przyjść nie mogę”), wykonawca: Jarek Gołoś

 Odcinek IV – „Hej chłopcy bagnet na broń”, wykonawca: Aleksandra Lewicka

 Odcinek V – „Miejcie nadzieję”, wykonawca: Weronika Zdzieborska.

Poprzez ten cykl muzycznych spotkań z historią chcieliśmy zaprezentować ważne polskie pieśni wojenne i patriotyczne. W ten unikatowy sposób mogliśmy wspólnie poznać okoliczności ich powstania, a te ściśle związane są z ważnymi wydarzeniami z dziejów naszego Narodu. Przybliżyliśmy także losy twórców tych dzieł. Poprzez śpiew możemy w łatwy i jednoczący sposób przekazywać tradycje naszych przodków kolejnym pokoleniom.

Drugą część projektu stanowi cykl czterech słuchowisk poświęconych polskim „cichym Bohaterom”, Słuchowiska powstały na podstawie autentycznych wspomnień żołnierzy AK, którzy pochodzili z Kresów Wschodnich II RP i walczyli o niepodległość Polski w czasie i tuż po II wojnie światowej. Są to opowieści pełne patriotyzmu, bólu i niesprawiedliwości, jakiej doznali prześladowani przez sowiecki reżim Polacy w latach 1944-1958. Cztery słuchowiska i cztery Bohaterki, które opowiadają o swoich trudnych przeżyciach. „Wspomnienia Bohatera” to szansa, by poznać bliżej ich losy, wsłuchując się w opowieści przedstawione w wyjątkowy sposób.

Słuchowiska, złożone z opowieści czterech Bohaterek – płk Stefanii Szantyr-Powolnej, płk Weroniki Sebastianowicz,  ppłk Stanisławy Kociełowicz i mjr Natalii Zarzyckiej, – opublikowane są na stronie internetowej  – www.hjp.polska360.com.pl

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka, Fundacja Wsparcia Historii i Kultury Polskiej, a także Fundacja Opieki i Jedności Kresowian. Partner medialny: Polska360TV.

Dofinasowanie: MKIDN, IDMN, FP

Projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania projektu „Historia jednej piosenki oraz wspomnień Bohatera”

Zapraszamy wszystkich na stronę  poświęconą całemu projektowi  – www.hjp.polska360.com.pl