Szlak Pamięci Operacji Niemeńskiej 1920 r. r Nowogródzkiej AK

Zobacz także

Podziękowania od Żytomierza

Zarząd naszej Fundacji otrzymał w dniu dzisiejszym list od...

„Historia Jednej Piosenki 2021”

W imieniu Fundacji Polska360 również serdecznie zapraszamy. Szanowni Państwo! Stowarzyszenie Łagierników...

Tanecznym krokiem przez Polskę i Kresy

Fundacja Polska360 pragnie zaprosić na wydarzenie taneczno-muzyczne pt. „Tanecznym krokiem przez...

Zwycięstwo Oręża Polskiego 1920 r.

ŚPIEWNIK PATRIOTYCZNY Szanowni Państwo, W poniedziałek 19 października odbył się koncert...

Udostępnij

Kochani,
Od lipca do listopada br, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą” oraz członków i działaczy Związku Polaków na Białorusi realizowaliśmy rajd historyczny śladem polskich mogił wojennych z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. na terenie Nowogródczyzny – dawnych Kresów Wschodnich II RP, obecnie Białorusi oraz mogił i miejsc pamięci Nowogródzkiej Armii Krajowej z okresu II wojny światowej.
Mimo panującej pandemii z powodzeniem zebraliśmy wolontariuszy z Białorusi – polską młodzież, osoby dorosłe, całe rodziny, które zaangażowały się w organizację rajdu i wsparły naszzą pracę.
To właśnie dzięki naszym wolontariuszom, członkom Związku Polaków na Białorusi, uporządkowane zostały ostały rzadko odwiedzane miejsca pamięci Operacji Niemeńskiej 1920 r oraz Nowogródzkiej Armii Krajowej.
Odwiedziliśmy następujące cmentarze i miejsca pamięci:

 • Jewłasze – miejsce śmierci Jana Piwnika – „Ponurego”.
 • Szczuczyn – mogiła żołnierzy VII batalionu AK
 • Stankiewicze – kaplica Powstańców Styczniowych, miejsce schronienia żołnierzy Armii Krajowej, między innymi z oddziałów Czesława Zajączkowskiego „Ragnera” i Anatola Radziwonika „Olecha”.
 • Bielica – grób Antoniego Kuczyńskiego ps. Tygrys
 • Nieciecz – zbiorowa mogiła IV batalionu 77 p.p. AK
 • Cacki – krzyż ku czci Czesława Zajączkowskiego „Ragnera”
 • Wawiórka – mogiła żołnierzy VII batalionu 77 p.p. AK oraz groby dwóch żołnierzy z oddziału Franciszka Wieramowicza ps.Kuna
 • Lida – cmentarz wojskowy, symboliczny grób ppor. Jerzego Bokłażca ps. Pazurkiewicz; groby żołnierzy – uczestników wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.
 • Żyrmuny – mogiła Adama Łoszakiewicza ps. Iskra i mogiła dwóch innych żołnierzy AK
 • Raduń – zbiorowa mogiła żołnierzy Franciszka Wieramowicza ps. Kuna
 • Ostryna – zbiorowa mogiła żołnierzy AK straconych przez Niemców
 • Stryjówka – mogiła żołnierzy VII UBK
 • Grodno – mogiły żołnierzy – uczestników wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.
 • Surkonty: na zakończenie Rajdu, w 76 rocznicę bitwy pod Surkontami, odwiedziliśmy ważny cmentarz wojenny, gdzie spoczywa Komendant Okręgu Nowogródzkiego AK – mjr Maciej Kalenkiewicz (ps. „Kotwicz”) wraz z 35 swoimi żołnierzami ze Zgrupowania Nowogródzkiego AK, którzy polegli w tej bitwie.

Odwiedziliśmy także osobną mogiłę jedynej poległej w bitwie kobiety – żołnierza AK – strz. Eugenii Myszkówny (ps. „Gieńka”), zlokalizowaną na obrzeżach wsi Rekście Wielkie koło Krupowa (którą w końcu 2018 r. dzięki staraniom członków naszej Fundacji i lokalnych działaczy ZPB z Lidy przy wsparciu finansowym IPN udało nam się częściowo odrestaurować).

Wykonaliśmy nie tylko szereg niezbędnych prac renowacyjnych i porządkowych, ale także dokumentację fotograficzną i techniczną stanu odwiedzonych mogił i cmentarzy. Przeprowadzony został również spis biograficzny na tych mogiłach, których stan na to pozwalał.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasz projekt. Jesteście wielcy! Do zobaczenia w przyszłym roku !!!PARTNER PROJEKTU

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”