Warsztaty edukacyjne i wystawa „Kresy Wschodnie II RP – ich historia i zagłada” Białobrzegi, 13-16.08.2019 r.

Zobacz także

„Historia Jednej Piosenki 2021”

W imieniu Fundacji Polska360 również serdecznie zapraszamy. Szanowni Państwo! Stowarzyszenie Łagierników...

„Ossów 1920-2020” – Koncert z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, 20.09.2020 r.

W niedzielę 20 września 2020 r. odbył się koncert...

Dary dla ośrodka Polska360 od PKO BP i PKO Leasing S.A.

Właśnie dotarły do naszego ośrodka Polska360 dla uchodźców z...

„Surkonty 2019 – Pamiętajmy o bohaterach” 75 rocznica bitwy pod Surkontami

W dniach 16-19.08.2019 r. nasza Fundacja wraz ze Stowarzyszeniem...

Udostępnij

Na zaproszenie naszej Fundacji w dniach 13-16.08.2019 r. przybyła do Warszawy młodzież z Wileńszczyzny i Nowogródczyzny na zorganizowane dla nich warsztaty edukacyjne w Białobrzegach nad Zalewem Zegrzyńskim k/ Warszawy pn. „Kresy Wschodnie II RP – ich historia i zagłada” zrealizowane w związku z 99 rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 r. i nadchodzącą 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz inwazji sowieckiej na Polskę.

W trakcie trwania warsztatów młodzież odwiedziła Powązki Wojskowe, oddając poprzez zapalenie zniczy symboliczny hołd żołnierzom poległym w Bitwie Warszawskiej 1920 r., Sybirakom, żołnierzom AK i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także Żołnierzom Niezłomnym. Następnie zwiedzili Warszawę, by na zakończenie dnia uczestniczyć w spotkaniu międzypokoleniowym z Sybirakami w gościnnym jak zawsze Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Warszawie. Tu także miało miejsce otwarcie nowej wystawy naszej Fundacji „Kresy Wschodnie II RP – ich historia i zagłada – w 80 rocznicę inwazji sowieckiej na Polskę”. Wystawa na 20 rollupach prezentuje walkę Polaków o kształt wschodniej granicy Kraju w latach 1918-1921, życie na Kresach Wschodnich w II RP, a następnie wybuch II wojny światowej, okupację sowiecką i jej konsekwencje dla obywateli polskich, a także dalszą zagładę Kresów przez Niemców i Sowietów, aż do ostatecznego odebrania ich Polsce po 1945 r.

W dniu 15.08.2019 r. młodzież uczestniczyła w warsztatach historycznych, by po ich zakończeniu pojechać do Ossowa na uroczystości 99 rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Mieli także okazję obejrzeć widowisko rekonstrukcyjne przybliżające najważniejsze momenty tej niezwykle ważnej dla historii Polski bitwy.

Na zakończenie warsztatów młodzież polska z Białorusi i Litwy wraz z młodzieżą z Polski uczestniczyła w pożegnalnym ognisku.

Cieszymy się, że uczestnicy wyjeżdżali do domów bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że przekazana im dawka wiadomości z zakresu najnowszej historii Polski, nawiązane przyjaźnie pozostaną z nimi na kolejne lata. Dla członków naszej Fundacji po raz kolejny warsztaty były potwierdzeniem, jak wspaniała młodzież polska mieszka na dawnych Kresach Wschodnich II RP. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy Was gościć. Do zobaczenia w Wilnie, na Wileńszczyźnie, w Lidzie, Grodnie, Wołkowysku czy w Warszawie !

Zarząd Fundacji dziękuję Narodowemu Centrum Kultury za dofinansowanie organizacji warsztatów w ramach programu „Kultura Interwencje 2019” oraz sponsorowi firmie PZU S.A.